Fenntarthatóság és IT gondolkodás

Mivel mindig is érdekelt, hogy miként lehet összekapcsolni a modern gazdasági folyamatokat a fenntartható fejlődéssel, ezért megosztok egy történetet, amit a szomszédom mesélt el a fiával kapcsolatban. Péter, aki egyébként egyetemista és lelkes környezetvédő, egy szombat reggelen a nyaralójuk kertjében tevékenykedett. Akkoriban javában benne voltunk az őszi levélhullásban és Péter azon gondolkodott, hogy miként lehetne eltüntetni valahogy a rengeteg zöldhulladékot. Mivel nem akarta a kommunális hulladékba préselni az alapvetően nem odavaló szemetet, elkezdett azon gondolkodni, hogy biztosan van olyan szolgáltatás, ami erre szakosodott.

Rövid ideig tartott a telefonos keresés, és talált is egy céget. Ahogy az ajánlatokat nézegette, az jutott eszébe, hogy ez az egész olyan volt, ami egyébként az IT szektor működtetéséhez is kell. Régóta kacérkodott a gondolattal, hogy az IT diákmunka területén kellene körülnéznie egyrészt kiegészítő keresetnek, másrészt egy esetleges jövőbeli karrier építése céljából. És hogy mi a hasonlóság? Egy informatikai cégnek is hasonlóan kreatívan kell a problémamegoldáshoz állnia annak érdekében, hogy ne pazarolja feleslegesen az erőforrást. Végül is rejtetten ez volt a cél a zöldhulladék szállításának a megszervezésénél is. Ez az a pont, ahol kiderül, hogy nincs is akkora ellentét a természet és a technológia között. Mert mindkét területen fontos az erőforráskezelés.

És persze a történet azzal folytatódott, hogy Péternek több önbizalma lett egy ilyen it diákmunkát keresni. Mivel programozást tanult, az elméleti háttér adott volt, már csak ez az utolsó kis lökés kellett neki. Az egyetemista társaitól már hallott a Topiwork nevű IT diákmunka területén kiemelkedő és megbízható cégről. Ahogy Péter böngészett az it diákmunka kategóriában, egy junior webfejlesztői pozícióra bukkant. Rugalmas munkaidejű mellékállásra volt szüksége, hogy össze tudja egyeztetni a tanulmányaival és persze a kertészkedéssel. Ezért is jelentkezett erre a munkára, mert ez otthonról végezhető volt. Miután elküldte a jelentkezését, pár nap múlva pozitív visszajelzést kapott. Érdekes módon első feladata egy fenntarthatósággal kapcsolatos blog szerkesztése és optimalizálása volt. Gyakran eszébe jutott, hogyan is kezdődött ez az egész, és milyen sok hasonlóság van a zöld gondolkodás és az IT között.

A hatékony adatkezelés és a digitális folyamatok optimalizálása ugyanúgy segít a pazarlás minimalizálásában, mint amikor a zöld hulladékot megfelelő helyre szállítják újrahasznosítás céljából. Péterben tovább erősödött az a gondolat, hogy az informatika és a környezettudatosság nem állnak távol egymástól – sőt, az IT eszközök és megoldások révén még hatékonyabbá tehetjük a fenntartható törekvéseinket. Miközben egyre inkább elmerült a webfejlesztés világában, télre a kert tiszta lett, és az összes zöldhulladék el lett szállítva egy komposztáló üzembe. Ezek az események tudatosították benne, hogy a mindennapi döntéseink milyen fontosak. A kertészeti tevékenység és a Topiwork segítette abban, hogy az egyetemi évei alatt ne csak pénzt keressen, hanem értékes tapasztalatokra is szert tegyen. A távoli jövővel kapcsolatban is olyan tervei vannak, ahol az IT és a környezetvédelem összefonódik elválaszthatatlanul.

Miután a szomszédom ezt elmesélte, muszáj volt megjegyeznem, hogy látod ezt magyarázom már évek óta, hogy ez a jövő. Mire ő csak nevetett, hogy magas neki ez. Igaz, hogy a természeti erőforrásaink veszélyben vannak. De a technológiai gondolkodás még megmentheti a helyzetet, mert visszafordítani már nem lehet. A Topiwork egy olyan állásközvetítő, mely akarva-akaratlanul is ezt a szemléletmódot közvetíti a fiatalok felé, első sorban az IT diákmunka keretein belül.